وضعیت کلی برخی از گروه های بازار(92/12/18)

سلام

امروز تصمیم داریم تا حدودی به بررسی گرو های مختلف و برخی سهم های موجود در آنها بپردازیم.

تصمیم داشتم درباره سهام های گروه هم توضیح بدم..اما وقتی نوشتم دیدم خیلی زیاد میشه.بنابراین با عرض پوزش تصمیم گرفتم بعدا به تفکیک گروه سهامهاشون رو بررسی کنیم.

از گروه انفورماتیک شروع میکنیم :

یکی از گروه های کم ریسک بازار همین گروه است.نه نرخ گاز ، نه افزایش حاملهای انرژی ، نه افزایش نرخ بهره مالکانه و ... هیچکدام تاثیری بر روند سهام های این گروه نخواهد گذاشت.البته  میتوان از عواملی مانند افزایش نرخ دلار بر سودآوری این گروه نام برد اما تاثیرشان به اندازه عوامل نام برده شده بر سهام های مرتبتشان نیست.از نظر من نمادهای رانفور ، مداران و سیستم نسبت به سایر نمداهای گروه ریسک کمتری دارند.

در گروه بانکی کاری با سهامهای تسهیلات مسکن نداریم.من اونها رو حق کسانی میدونم فقط برای خرید خونه نیاز به اونها دارند.هرچند بعید میدونم پایین بیان اما ترجیح من اینه که قیمت این سهم ها پایین بیان تا کسانی که واقعا به اونها نیاز دارند بتونن استتفاده کنند.در این گروه وتجارت ، وبملت ، سمایه ، وسینا ، وکار ، وپارس و وپاسار سهام های خوب گروه رو تشکیل میدن.البته هرکدوم با دید خودشون.(یا افزایش سرمایه و یا میان مدت)

سیمانی ها...فعلا این گروه در حال درجا زدن هست و فعلا رشدی بالایی نخواهد داشت.اما در این گروه سهامهای بنیادی واقعا مناسبی با دید بلند مدت وجود دارند که حتی در بازار منفی هم ورود به آنها کار اشتباهی نیست.سبهان ، سرود ، سشرق ، سفانو ، سپاها و سکارون  و شاید سفارس از سهم های خوب این گروه هستند.در این گروه همچنان ترس از افزایش نرخ حاملهای انرژی وجود دارد.هرچند میشه گفت تقریبا این ترس باید افت کرده باشه اما خب بخاطر جو بازار و نیز عدم اعلام نرخ به واحدهای مربوطه هنوز کامل ترس ریخته نشده.بنظرم از اویال سال آینده یا اوسط اردیبهشت میشه منتظر رشد خوب این گروه بود.

در گروه پتروشیمی ها و شیمیایی ها حرفهای زیادی گفته شده و نیز حرفای زیادی برای گفتن هست.مخلص کلام اینکه پتروها حداقل تا آخر سال صعود نخواهد داشت.اما...سال آینده باید منتظر رشد این گروه بود.توافقات مابین ایران و 5+1 قطعیست..شک نکنید..که در اون زمان این گروه یکی از گرو های مورد توجه خواهد بود.

گروه دارو یکی از گرو های مورد توجه من است.این گروه هم همانند گروه انفورماتیک ریسکی ندارد.بعلاوه پتانسیل های رشد بیشتری نیز نسبت به انفورماتیک دارد.بصورت کلی بگم که بیشتر شرکت های این گروه در سال بعد و یا برای سالهای بعدشون توانایی کاهش بهای تمام شده و بعلاوه افزایش سود عملیاتی  رو خواهند داشت.البته به شکل محسوس!!!درازک ، دجابر ، دپارس ، داسوه ، دتماد ،دلرو وپخش سهم های برتری از نظر من هستند.

گروه خودرو یه گروه نوسانگیر بحساب میاد.واقعا نوسانگیرا شدیدا روی این گروه فعال هستند!!!میتونین برای نوسانگیری روی این گروه کار کنید.البته باید قانع باشید و با 5-8 درصد از سهم خارج بشید!!!حرفها برای این گروه نیز زیاده که انشاا.. در فرصتی مناسب مختص این گروه و سهامهاش پستی جدا زده خواهد شد.

فولادی ها نیز شرایطی همچون سیمانی ها دارند.یعنی آنها نیز تاثیر منفی از افزایش نرخ حاملهای انرژی خواهد گرفت.و نیز برای سال آتی قطعا رشد خوبی خواهند داشت.البته باید با توجه به برنامه های آتی بعنوان مثال درباره صادرات محصولات فولادی ، تصمیم گرفت.فولاد ، فخوز ، میدکو ، ذوب فعلا از سهام های مورد توجه من هستند.

اما پالایشی ها...استراتژیک بودن این گروه ریسک آنها رو بسیار کاهش داده..زمانی که توافقات ژنو قطعی شد به ارزش این گروه پی خواهید برد!!!

شبندر ، شپنا ،شتران ،شپاس سهم های مورد علاقه من هستند.اگر دیر نشه حتما نیمه سنگین وارد این گروه خواهم شد.

سلامت ، موفق و پرسود باشید.

HamiD.3a

/ 0 نظر / 11 بازدید